abcoFARM

Döngüsel Ekonomi Temelli 60 Yıllık Sanayi Tecrübesinden Sürdürülebilir Tarıma Yolculuk

Döngüsel Ekonomi Temelli 60 Yıllık Sanayi Tecrübesinden Sürdürülebilir Tarıma Yolculuk
1963

İlk Ticari Faaliyet

Kendisi de genç yaşlarda çiftçilik yapmış olan Abdi Sütcü, tarımın başkenti Çukurova’da satış ve nakliye sırasında gıda kayıpları yaşanmasına çözüm bulmak amacıyla ambalaj malzemeleri ve kullanılmış çuval ticareti ile ilk ticaret faaliyetlerine başladı.

1993

Abdioğulları Limited Şirketi

Abdi Sütcü’nün vefatının ardından kendisinin ticaret hayatına hazırladığı oğulları tarafından Abdioğulları Limited Şirketi kuruldu.

2001

Filpa Ambalaj

Dış ticaret faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla bugün dünyanın dört bir yanına yüksek kaliteli abco ürünlerinin ihracatını yapan Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

2008

Abdioğulları ISO 500’de

Abdioğulları, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarını listeleyen ISO 500’de yerini aldı. 2022 yılı üretimden satış tutarına göre Abdioğulları listede 263. sıraya yükseldi.

2010

Filpa TİM1000'de

Filpa, kuruluşunun üzerinden geçen kısa zamana rağmen Türkiye’nin en büyük ihracatçılarını listeleyen TİM1000 araştırma listesine girdi. Halen bu listede yükselişi sürdüren Filpa, 2022 yılı satışlarına göre listede 292. sırada yer aldı.

2014

Geleceğe Yatırım

Kuruluşundan bugüne kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma kültürü çerçevesinde çeşitli eğitim bursları veren ve eğitimde geleceğe yatırım yapmayı sürdüren Abdioğulları, Çukurova Üniversitesi'ne bağlı Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun kurulumuna katkı sağladı.

2015

Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerji

Sürdürülebilirlik kavramını şirket stratejisine entegre etmeye başlayan Abdioğulları A.Ş., ilk yenilenebilir enerji yatırımına kendi tesisleri çatısı üzerine güneş enerjisi santralleri kurarak başladı. 2022 yılına gelindiğinde GES toplam kurulu güç miktarı 25 MWp’a ulaştı.

2018

Abdi Sütcü Eğitim, Kültür ve Yardım Vakfı

Abdioğulları sosyal sorumluluk projelerini ve sosyal dayanışma ve yardımlaşma kültürü çerçevesinde yaptığı tüm topluma yatırım çalışmalarını tek çatı altında toplayarak planlı bir şekilde yürütmek için 2018 yılında Abdi Sütcü Eğitim, Kültür ve Yardım Vakfı’nı kurdu.

2020

abcoFARM Kuruluşu

Çukurova’nın bereketli topraklarında kurulup büyüyen Abdioğulları A.Ş., narenciye ve sert çekirdekli meyve üretimi amacıyla ilk tarım yatırımı olan abcoFARM’ı kurdu.

2020

Zeytin Bahçesi Yatırımı

Sofralık zeytin ve natürel sızma zeytinyağı üretmek amacıyla zeytin bahçesi yatırımı yapılarak abcoFARM ürün gamı genişletildi.

2021

Dijital Tarım Sistemleri

Sürdürülebilir Tarım yolculuğunda ilk önemli adım atılarak tam entegre, tam otomasyonlu dijital tarım sistemleri kurulumu sağlandı.

2021

İlk Natürel Sızma Zeytinyağı

abcoFARM markalı ilk zeytin, ilk zeytinyağı üretimi gerçekleştirildi, koruyucu-katkı maddesi içermeden salamura edilen ilk sofralık zeytin hasadı yapıldı.

2022

abcoFARM İletişim Stratejisi

“Yaş Meyve ve Zeytincilikte Yeni Nesil Dünya Markası Olma” vizyonuyla abcoFARM iletişim stratejisi çalışmalarına başlandı.

2023

İlk Şeftali ve Nektarin Hasadı

abcoFARM bahçelerinde 2023 yılında ilk sert çekirdekli meyve hasadı gerçekleştirildi.