abcoFARM

Döngüsel Ekonomi Temelli 60 Yıllık Sanayi Tecrübesinden Sürdürülebilir Tarıma Yolculuk

Döngüsel Ekonomi Temelli 60 Yıllık Sanayi Tecrübesinden Sürdürülebilir Tarıma Yolculuk

Hakkımızda


Türkiye’nin en büyük dokunmuş ve örülmüş ambalaj üreticilerinden biri olan Abdioğulları, Abdi Sütcü’nün yol göstericiliğinde 1963 yılında kurulmuştur. O yıllarda özellikle Çukurova’nın tarım üreticilerinin ihtiyaç duyduğu ambalaj malzemelerini tedarik etmek amacıyla kurulan Abdioğulları, bugün tarımsal ve endüstriyel ambalajlamadan teknik tekstile kadar birçok sektöre hammadde sağlayan, polipropilen ve polietilen dokunmuş, polyester dokunmamış ve polietilen film ürünlerini hem yerel pazara hem de 60’dan fazla ülkeye sunmaktadır. Abdioğulları, ISO 500* ve TİM 1000* listelerinde sıralaması her geçen gün yükselen Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden ve ihracatçılarındandır.


Sürekli yatırımı ilke edinen Abdioğulları, her yeni yatırımında ülke ekonomisine olduğu kadar insana ve doğaya da katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu yatırım anlayışıyla bugün 400.000m² alanda 9 ayrı üretim tesisinde ürettiği ürünlerle Türk malı kalitesini dünyaya tanıtmaktadır. Sürdürülebilirliği “sürekli yatırım” stratejisinin odağına yerleştiren Abdioğulları, bu ekonomik yatırımlarına devam ederken enerjisinin büyük bir kısmını tedarik ettiği Güneş Enerji Santrallerini (GES) 2016 yılında faaliyete geçirmiştir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kültürü çerçevesinde binlerce öğrenciye eğitime katkı bursu sağlayan Abdioğulları, 2017 yılında Çukurova Üniversitesi’ne bağlı Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nu ve 2018 yılında ise tüm sosyal ve eğitim desteklerini aynı çatı altında toplamak ve sistematik bir hale getirmek gayesiyle Abdi Sütcü Eğitim, Kültür ve Yardım Vakfı’nı kurmuştur.


Abdioğulları, yeterli ve kaliteli gıdaya erişimin her geçen gün daha önemli hale gelmesiyle birlikte, kurulduğu ve büyüdüğü topraklar olan Çukurova’nın toprak mirasını gelecek nesillere aktarmak, artan gıda ihtiyacını verimli, kaliteli ve sağlıklı ürünlerle karşılamak amacıyla 2020 yılında ilk tarım yatırımı olan abcoFARM’ı kurmuştur.


2020 yılında kurulan, bir Abdioğulları iştiraki olan genç ve yenilikçi tarım şirketi abcoFARM, yaklaşık 3 bin dönümlük tarım arazileri üzerinde; zeytin, narenciye, sert çekirdekli meyve üretimi ve satışı gerçekleştirmektedir. Abdioğulları’nın yenilikçi ve öncü karakterinden ilham alan abcoFARM, stratejisinin merkezine sürdürülebilir tarımı yerleştirmiş ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını yerine getirebilmek için en önemli araç olan dijital tarım istasyonlarını kurmuştur. 


Zeytin bahçelerinde ülkemizin en seçkin türlerinin yetiştiriciliğini yapan abcoFARM, sofralık zeytin üretiminin yanı sıra, Çukurova toprağının kendine has bereketini ve lezzetini taşıyan natürel sızma zeytinyağını da tüm dünya mutfaklarının beğenisine sunmuştur. 2023 yılı hasat döneminde ilk narenciye ve sert çekirdekli meyve hasadıyla beraber ürünlerini dünyanın dört bir tarafına ulaştırmak için markalaşma ve iletişim çalışmalarına devam etmektedir. abcoFARM tam otomasyonlu ve tam entegre dijital tarım sistemleri, iyi tarım ve sürdürülebilir tarım uygulamaları ile Türk Yaş Meyve ve Zeytincilik sektörünün dünya çapındaki yeni nesil temsilcisi olma yolunda ilerlemektedir.


*ISO 500- İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yer aldığı listede 2022 üretimden satış rakamlarına göre Abdioğulları 263. sırada yer almıştır.

*TİM 1000- Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçısının yer aldığı listede bir Abdioğulları şirketi olan Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret A.Ş. 2022 yurt dışı satış verilerine göre 292. sırada yer almıştır.